|
|
|
Wady postawy: kifoza, skolioza
Kifoza (łac. z gr.kyphosis) - łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. U człowieka fizjologiczna kifoza występuje w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa. Kifoza patologiczna może powstać w wyniku gruźlicy, krzywicy, złamania, zapaleń, nowotworów i innych czynników. Leczy się ją stosując gimnastykę korekcyjną, gorsety ortopedyczne, fizykoterapię. Czasem konieczna jest operacja. Kifoza patologiczna może powodować zmiany na dużym obszarze kręgów, które są zazwyczaj późną pozostałością dystrofii wzrostowej chrzęstnych płytek granicznych, pokrywających od góry i od dołu trzony kręgów. Takie zmiany występują często w wieku 16-24 lat (bywają odstępstwa) i prowadzą do tzw. bolesnej kifozy młodzieńczej, czyli choroby Scheuermanna. Jej pozostałością są "układowe" zmiany zwyrodnieniowe kręgów środkowego odcinka piersiowego (guzki Schmorla).
Skolioza (łac. Scoliosis, z gr. skoliós - krzywy) - jest to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, występujące w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i rotacyjnej.
Przyczyną skoliozy może być jednostronne obciążenie barku oraz zła postawa siedząca.
Skoliozą określa się zniekształcenie wynoszące ponad 10°. Do określania stopnia zniekształcenia wykorzystuje się metodę Cobba.
Obecnie skolioza rozpatrywana jest jako trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa. Zniekształcenie obejmuje:
* skrzywienie w płaszczyźnie czołowej /boczne skrzywienie kręgosłupa/
* skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej /lordo- lub kyfo- skolioza/
* skrzywienie w płaszczyźnie poziomej /rotacja i torsja kręgów/.
Pomimo wielu hipotez próbujących wyjaśnić przyczynę powstawania skoliozy, nadal 85% stanowią skoliozy idiopatyczne.
Schorzenie to może się rozwinąć w każdym wieku i u każdego dziecka. Jednocześnie postęp skrzywienia, wiąże się z okresami przyspieszonego wzrostu pacjenta oraz brakiem właściwego leczenia. Chronologiczny podział skolioz idiopatycznych uzależniony jest od wieku pacjenta, w którym pojawia się schorzenie.
Wyróżniamy skoliozy idiopatyczne:
* niemowlęce (<3 r.ż.)
* wczesnodziecięce (3-10 r.ż.)
* dorastających (>10 lat, do okresu zakończenia wzrostu)
Leczenie
* Niewielkie skoliozy można wyleczyć rehabilitacją (m.in. PNF, schroth). W szkołach często prowadzona jest tzw. gimnastyka korekcyjna. Ten sposób rehabilitacji skuteczny jest jednak tylko dla dzieci, które mają postawę skoliotyczną, tzn. skrzywienie nie przekraczające 10 stopni.
* Skrzywienia od ok. 20 stopni do 40 stopni leczy się nosząc gorset ortopedyczny. Ma on za zadanie przede wszystkim zatrzymać postęp skrzywienia. Rzadko zdarza się, żeby gorset wyprostował kręgosłup.
* W niektórych przypadkach ani rehabilitacja, ani gorsety nie przynoszą żadnych rezultatów. Należy wtedy zastosować leczenie operacyjne. Są dwa główne rodzaje operacji skoliozy: z dostępu przedniego i z dostępu tylnego. Operując z dostępu przedniego usztywnia się krótszy odcinek kręgosłupa, niż operując z dostępu tylnego.
Skoliozy niewłaściwie leczone mogą doprowadzić do ograniczenia wydolności fizycznej pacjenta, nasilenia zaburzeń neurologicznych, trwałego kalectwa, jak i w skrajnych przypadkach z niewydolnością krążeniowo-oddechową przedwczesnej śmierci chorych.
Zniekształcenie tułowia stanowi dodatkowo bardzo istotny problem psychologiczny i kosmetyczny w przypadku pojawienia się garbu na plecach.
Rozróżnia się skoliozę: [edytuj]
* czynnościową - wada postawy, która zanika, kiedy pacjent leży
* porażenną
* statyczną
* strukturalną (kostnopochodne, nerwopochodne, mięśniopochodne, idiopatyczne - o nieustalonej etiologii)
* torakogenną
* wrodzoną
|